Irán lélegzetvisszafojtva várja Trump elnökségét

2024. november 13. 19:35

Megpróbálták volna megölni, most megnézhetik magukat. Irán az új elnök célkeresztjébe kerülhet.

2024. november 13. 19:35

Nyitókép: Donald Trump és Ali Hamenei ajatollah portréinak montázsa  /  fotó: CHARLY TRIBALLEAU, ATTA KENARE / AFP

 

 

Az FBI szerint az iráni Forradalmi Gárda megbízásából az Egyesült Államokban egy három tagú csoport merényletet tervezett Donald Trump ellen, a sejt két tagját az amerikai nyomozók őrizetbe vették, harmadik társuk Iránban tartózkodik. 

Christopher Wray, az FBI igazgatója a napokban azt nyilatkozta, hogy „az Iszlám Forradalmi Gárda – egy külföldi terrorista szervezet – összeesküdött bűnözőkkel és bérgyilkosokkal, hogy amerikai földön célba vegyenek és likvidáljanak amerikai állampolgárokat (köztük Donald Trumpot), ez egyszerűen tűrhetetlen". A The Washington Post információi szerint Joe Biden arra utasította a Nemzetbiztonsági Tanácsot, hogy figyelmeztessék Iránt,

a merényletkísérleteket Washington súlyos provokációnak, háborús casus bellinek fogja minősíteni.

A The Hill arról ír, hogy vajon egy ilyen helyzetben milyen Irán-politikát várhat a januárban beiktatásra kerülő új amerikai elnöktől Teherán. 

A véleménycikk szerzője szerint Joe Biden kormányzata nem lépett fel kellő eréllyel az Izraellel katonai konfliktusba keveredő iszlamista rezsimmel. A mostani helyzetben is maximum az várható, hogy a halogatott olajexport-szankciót végre keményen behajtsa –az elmúlt három és fél évben nem tette meg, pedig tudható volt, hogy ezen bevételeiből finanszírozza Irán a Hamász, a Hezbollah és más proxyjai katonai tevékenységeit.

Donald Trumpnak elnökként ugyanakkor 

lehetősége nyílik majd a washingtoni után a teheráni mocsarat is lecsapolnia. 

Az amerikai kormányzat Iránt az Egyesült Államokat fenyegető egyik legveszélyesebb államnak tartja, az ajatollah rezsim nemzetbiztonsági kockázat. 

Ha Amerika beszáll, Irán súlyos helyzetbe kerülhet: a jelenlegi katonai konfliktusokban Izrael lefejezte a Hamász és a Hezbollah vezetését, Irán támadásait pedig keményen megtorolta, a nyugati szankciók miatt az iráni gazdaság a padlón, és a rezsim legitimitása gyenge, sok belső társadalmi feszültség terheli az államot. 

Ebben a helyzetben egy új, erős amerikai elnök akár rendszerváltást is kicsikarhat az országban. 

Ugyanilyen sors várhat a Hamászra is: Trump jelezte, hogy a palesztin szervezet jobban teszi, ha még elnöki beiktatása előtt szabadon engedi a még a kezében lévő izraeli túszokat, máskülönben „nagyon nagy árat fog fizetni”. 

A The Hill-cikk szerzője szerint ezek merész lépések lennének Trump részéről, de kemény üzenetértékkel bírnának Amerikai két nagy geopolitikai kihívója, Kína és Oroszország számára. Meg kell lépnie – írja a szerző, mert „addig nem lesz béke a Közel-Keleten, amíg az iráni fenyegetést nem kezelik". 

Ezt is ajánljuk a témában

--

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gubbio
2024. november 13. 20:35
irán harrist szerette volna inkább elnökként?
canadian-deplorable
2024. november 13. 20:02
irán khomeini óta rossz úton jár. előtte viszont pozitív (nem a mai) értelemben haladó ország voltak. a 60-as, 70-es években a fotók tanulsága szerint úgy nézett ki irán, mint bármelyik nyugati ország. a nők szabadok voltak, dolgoztak, egyetemre jártak. khomeini "forradalma" visszavetette iránt 1400 évvel.
Kovács Ubul
2024. november 13. 19:52
"pete hegseth kijelölt védelmi miniszter például 2020-ban, a kászim szulejmáni megölése kapcsán kirobbant krízisben úgy fogalmazott: amerika csak „rugdossa az üres dobozt” iránnal kapcsolatosan, elkerülhetetlen a háború a perzsa állammal."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!